Pejzaże jak typy urody – część 1- Lato

Zastanawiałam się, jaki wpis będzie dobrym wstępem do scharakteryzowania każdego typu kolorystycznego. Uświadomiłam sobie, że należy szukać tam gdzie leży jego podstawa czyli w naturze.
Podkreślam, ze każdy przedstawiony krajobraz jest wyłącznie moim subiektywnym wyborem. Starałam się uchwycić „duszę”, ale także podstawową kolorystykę danego typu. Każda z Was może odczuwać tę kwestię inaczej, szukać jego istoty w różnych miejscach. Ważne jednak, aby zawsze poszukiwać inspiracji w przyrodzie, gdyż tylko tam odnajdziemy pełną harmonię. Mam nadzieję, że moje wybory również przypadną wam do gustu:)

Zgaszone Lato (Soft Summer) :

Gdybym miała określić ten typ tylko jednym słowem, chyba wybrałabym „TAJEMNICZOŚĆ”. Brak tutaj bowiem wyrazistych kontrastów, wszystko wydaje się niejako zasłonięte, ukryte, a przez to subtelne. Ujawnia się delikatność kolorów, spowitych bladością wschodzącego słońca i przytłumionych poranną mgłą. To stonowane barwy najlepiej wydobywają nieco ukryte piękno Zgaszonego Lata.

zgaszone lato

Chłodne Lato (Cool Summer):

Wyrazem, który kojarzy mi się z typem Chłodnego Lata jest „NEUTRALNOŚĆ”. Barwy nie są ciepłe, ale też nie wzbudzają uczucia oziębienia – sprawiają za to, że chcesz dłużej przebywać w ich otoczeniu.To jak moment letniego poranka, kiedy jeszcze nie wiesz co przyniesie dzień. Przeszywa Cię dreszcz, ale sama nie wiesz czy to tylko chłód, jakiś rodzaj przyjemnej ekscytacji czy może dziwne, nieokreślone poruszenie. Chłodne Lato wzbudza lekki dystans, ale można go bez trudu przełamać.

chlodne latoo

Jasne Lato (Light Summer):

            Błogi odpoczynek, zostawienie problemów gdzieś w oddali, zaczerpnięcie powietrza i nabranie nowych sił. Słowem oddającym istotę Jasnego Lata jest dla mnie „SPOKÓJ”. Chłód wody przynosi ukojenie, jasnozłoty piasek przyjemnie głaszcze stopy, błękit nieba roztacza się nad horyzontem. Promienie słońca oplatają włosy, a ty chcesz przedłużyć ten moment. Trwaj letnia chwilo- jesteś piękna.

jasne lato 2

Ciekawa jestem czy Wasze wizje tej pory roku zbiegają się z moimi, a może są od nich zupełnie różne?
Zapraszam na kolejną część cyklu, w której przedmiotem moich rozważań będą typy zimowe:)

Źródła zdjęć:
underthenightstarrysky.wordpress.com
busreisspanje.org

3 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

No Stress