Oto wreszcie przyszła wiosna, chyba więc najwyższy czas podjąć się charakterystyki typów ciepłych. Podstawową i chyba najłatwiejszą do odczytania różnicą pomiędzy nimi jest fakt, że Wiosna jest typem ciepłym i raczej jasnym, zaś urodę Jesieni określimy bardziej jako ciepłą lecz ciemną. Nie jest to jednak aż tak proste i oczywiste, niestety…
Podobnie jak w przypadku pozostałych wzorców kolorystycznych, u Wiosny także wyróżnimy 3 podtypy.
Czysta wiosna (Clear Spring):
Słowem, które przychodzi mi na myśl, gdy rozważam ten typ kolorystyczny jest „KONTRAST”. Barwy dla tej kategorii są wyraziste i czyste, ale także różnorodne. Jego przedstawicielka nie powinna uciekać od nasyconych kolorów, ale śmiało może sięgać także po biel, a nawet czerń. Wyrazistość tych barw wywołuje we mnie poczucie ciszy przed burzą- uroda jasna i niewinna, a jednak w jakiś sposób mocna i zdecydowana 🙂
Jasna Wiosna (Light Spring):
Lekkość i łagodność to cechy, które można przyporządkować do typu Jasnej Wiosny. Aby opisać go jednym słowem wybrałabym chyba jednak “DELIKATNOŚĆ”, bo nie znajdziemy w nim ciężkich, przytłaczających barw czy silnych kontrastów. Moc Jasnej Wiosny tkwi w subtelności i swoistej dziewczęcości, nie powinna ona nienaturalnie wyostrzać swoich walorów:)
Ciepła wiosna (Warm spring):
Istotą Ciepłej Wiosny(w niektórych tłumaczeniach zwanej Prawdziwą Wiosną) zdaje się być dość mocne nasycenie i intensywność barw. Wciąż są to jednak kolory jasne i oczywiście przepełnione ciepłem. Kojarzy mi się z wiosennym popołudniem, kiedy siła słońca łagodnieje i wydobywa z otoczenia pełnię jego ciepłych odcieni. Opisując kategorię Ciepłej Wiosny można chyba użyć słowa “OPTYMIZM”:)
Mam nadzieję, że podoba Wam się dzisiejsze (przyznaję ze smutkiem- mocno spóźnione) zestawienie. Wkrótce pokuszę się o opis ostatniego typu rozszerzonej analizy kolorystycznej czyli Jesieni.
Bye bye:)
Źródła zdjęć:
goodfon.su/wallpaper
yourswallpaper.com
http://www.national-geographic.pl/foto