Pejzaże jak typy urody – część 3 – Wiosna

Oto wreszcie przyszła wiosna, chyba więc najwyższy czas podjąć się charakterystyki typów ciepłych. Podstawową i chyba najłatwiejszą do odczytania różnicą pomiędzy nimi jest fakt, że Wiosna jest typem ciepłym i raczej jasnym, zaś urodę Jesieni określimy bardziej jako ciepłą lecz ciemną. Nie jest to jednak aż tak proste i oczywiste, niestety…

Podobnie jak w przypadku pozostałych wzorców kolorystycznych, u Wiosny także wyróżnimy 3 podtypy.

Czysta wiosna (Clear Spring):

clear spring

Słowem, które przychodzi mi na myśl, gdy rozważam ten typ kolorystyczny jest „KONTRAST”. Barwy dla tej kategorii są wyraziste i czyste, ale także różnorodne. Jego przedstawicielka nie powinna  uciekać od  nasyconych kolorów, ale śmiało może sięgać także po biel, a nawet czerń. Wyrazistość tych barw wywołuje we mnie poczucie ciszy przed burzą- uroda jasna i niewinna, a jednak w jakiś sposób mocna i zdecydowana 🙂

Jasna Wiosna (Light Spring):

light spring

Lekkość i łagodność to cechy, które można przyporządkować do typu Jasnej Wiosny. Aby opisać go jednym słowem wybrałabym chyba jednak „DELIKATNOŚĆ”, bo nie znajdziemy w nim ciężkich, przytłaczających barw czy silnych kontrastów. Moc Jasnej Wiosny tkwi w subtelności i swoistej dziewczęcości, nie powinna ona nienaturalnie wyostrzać swoich walorów:)

Ciepła wiosna (Warm spring):

maczki

Istotą Ciepłej Wiosny(w niektórych tłumaczeniach zwanej Prawdziwą Wiosną) zdaje się być dość mocne nasycenie i intensywność barw. Wciąż są to jednak kolory jasne i oczywiście przepełnione ciepłem. Kojarzy mi się z wiosennym popołudniem, kiedy siła słońca łagodnieje i wydobywa z otoczenia pełnię jego ciepłych odcieni. Opisując kategorię Ciepłej Wiosny można chyba użyć słowa „OPTYMIZM”:)

Mam nadzieję, że podoba Wam się dzisiejsze (przyznaję ze smutkiem- mocno spóźnione) zestawienie. Wkrótce pokuszę się o opis ostatniego typu rozszerzonej analizy kolorystycznej czyli Jesieni.
Bye bye:)

Źródła zdjęć:
goodfon.su/wallpaper
yourswallpaper.com
http://www.national-geographic.pl/foto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

No Stress