Kiedy jako mała dziewczynka poznałam tę baśń wg przekazu braci Grimm byłam trochę przerażona. Dosłowność śmierci matki, wizyty dziewczyny na grobie, okrucieństwo nowej rodziny, krwawe “manewry” przyrodnich sióstr i wreszcie wydłubanie im oczu przez ptaki nie były może najlepszą historią dla mnie jako kilkuletniej dziewczynki. Chociaż z drugiej strony może Kopciuszek mnie trochę uodpornił i wyciągnął z przesadnej wrażliwości. (Tak, tak, mam świadomość, że to tak nie działa 😉 ).
Istnieje wiele interpretacji tej klasycznej baśni, większość z nich zdecydowanie złagodzono, aby zaspokoić potrzeby “grupy docelowej” czyli najmłodszych odbiorców. Jak dla większości dzieci, Kopciuszek również dla mnie przynosił nadzieję, że nawet najgorsza sytuacja jest tylko etapem i na końcu zawsze zwycięża sprawiedliwość. Przynajmniej tak być powinno.
Brat, siostra- mój wróg?
W interpretacji psychoanalitycznej wg Bruno Bettleheima jest to przede wszystkim baśń o rywalizacji z rodzeństwem. Macocha i siostry są bez wątpienia okrutne, dzięki czemu dziecko może usprawiedliwić siebie w swoich własnych oczach. Działa to na zasadzie: “mimo, że zrobiłem coś złego, to nie jestem tak zły jak te postacie w baśni”.
Jednocześnie młody człowiek uświadamia sobie, że położenie w jakim się znalazł nie jest aż tak fatalne jak los biednego Kopciuszka. Można wręcz uznać, że jest prawdziwym szczęściarzem!
Przezwyciężenienie złego losu i ukaranie złych sióstr oznacza dla dziecka nadejście sprawiedliwości, a wrażenie lepszego traktowanie brata lub siostry przez rodzica staje się dlań bardziej akceptowalne.
Jedną z podstaw oddziaływania baśni na psychikę młodego człowieka jest wg Bettleheima identyfikowanie się z dobrym bohaterem. Odnalezienie w sobie pozytywnych cech pomaga dziecku przejść przez niezwykle trudny okres dojrzewania i poznawania własnej osobowości.
Kopciuszek a symbolika popiołu
Życie w otoczeniu popiołu wydaje się być totalną degradacją i poniżeniem postaci Kopciuszka. De facto jednak, w wielu kulturach popiół pośrednio łączy się z czystością oraz podziwianą godnością. Można tutaj nawiązać do mitologicznych strażniczek ogniska – westalek. Była to służba szanowana i wymagająca zachowania nie tylko symbolicznej czystości, ale też nieskalanego charakteru.
Same popioły używane były w rytuałach religinych i symbolicznie łączono je z ogniem. Ten z kolei od zawsze rodził skojarzenia z głębokim oczyszczeniem.
A bardziej przyziemnie: popiół wykorzystuje się do dziś w czyszczeniu delikatnych i szlachetnych powierzchni.
Jest to jednak także symbol żałoby i utraty kogoś bliskiego – oznacza w baśni tęsknotę Kopciuszka za zmarłą matką. Zwłaszcza, że popiół (nieco przewrotnie) mógł być także cudownym wspomnieniem przeszłości – budził skojarzenie z kuchnią, piecem, wspólnym czasem i ciepłem domowego ogniska.
Kopciuszek wie, że te chwile już nigdy nie wrócą. Przebywanie pośród popiołu może być dla niego zanurzeniem się we wspomnieniach i pragnieniem powrotu do szczęśliwego dzieciństwa.
Kopciuszek po wszystkich życiowych niepowodzeniach staje się oczyszczona, nieskazitelna i odradza się jak Feniks z (nomen omen) popiołów.
Ponieważ w Kopciuszku odnajdziemy jeszcze wiele innych, ciekawych znaczeń i symboli, postanowiłam poświęcić tej baśni więcej niż jeden post.
Tymczasem zapraszam Was na analizę Czerwonego Kapturka lub Królewny Śnieżki.
Marta
Bardzo ciekawa interpretacja, zapraszam na mojego bloga i zapoznania się z wpisem: “Współczesna opowieść o kopciuszku”. Tu pokusiłam się o wzięcie pod lupę tej bajki. Zapraszam na Dziennikarskie inspiracje blog Marta Wiechowska. Można mnie znaleźć wpisując w wyszukiwarce nazwę bloga.