Garstka ciekawostek o kulturze wszelakiej cz.2

Dziwne wypadki na planie

W trakcie kręcenia filmu Pasja odtwórca roli Jezusa Jim Caviezel został rażony piorunem. Było to zwieńczenie innych nieprzyjemnych zdarzeń, ktorych doświadczył w trakcie aktorskiego wcielania się w osobę Zbawiciela.

Otóż w scenie biczowania został on dotkliwie zraniony, ponadto doznał na planie wypadnięcia barku, hipotermii oraz cierpiał na zapalenie płuc. Na domiar złego, w trakcie nagrywania Pasji u Caviezela wykryto chorobę serca i musiał on przejść poważną operację tuż po zakończeniu zdjęć.

 Jim Caviezel jako Jezus w filmie Pasja, ciekawostki z filmu pasja

Genialny „przegryw”?

Od razu zaznaczam, że bardzo cenię twórczość tego pisarza, a jego dzieła mocno na mnie wpływały w młodości. Franz Kafka pracował jako urzędnik państwowy. Był trzykrotnie zaręczony, jednak nigdy się nie ożenił. W listach do przyjaciół opisywał swoje liczne wizyty w domach publicznych. Przez zdecydowaną wiekszość swojego krótkiego życia mieszkał z rodzicami.

Stosował drastyczną dietę, która miała duży wpływ na osłabienie jego organizmu. Zmarł na gruźlicę, a w testamencie zalecił spalenie swoich książek. Jego ostatnia wola na szczęście nie została wykonana. Już po śmierci pisarza, poza dziełami literackimi znaleziono wśród jego rzeczy spory zbiór materiałów pornograficznych.

Portret Franza Kafki z ironicznym uśmiechem, ciekawostki z życia pisarza

Nieobyczajne malowidło

Kiedy Papież Klemens VII zlecił namalowanie fresku na jednej ze ścian Kaplicy Sykstyńskiej, pewnie nie przypuszczał jakie wywoła to kontrowersje. Sąd Ostateczny Michała Anioła wyglądał bowiem nieco inaczej w swej pierwotnej wersji. Otóż wiekszość postaci (łącznie z Chrystusem) była tam zupełnie naga.

Wywołało to zgorszenie wśród kardynałów, którzy zaczęli domagać się usunięcia fresku z Kaplicy pod zarzutem profanacji. W obronie dzieła stanął sam papież. Zdecydowano się na rozwiazanie kompromisowe: domalowano na fresku zwiewne tkaniny, przykrywając w ten sposób miejsca „strategiczne” 😉 .

Fragment obrazu Michała Anioła Sąd Ostateczny z dużym napisem Cenzura

Długi marsz, który nie nastąpił?

Wzruszający film Niepokonani jest ekranizacją książki Sławomira Rawicza Długi marsz. (Spoilery!!!) Została w niej przedstawiona historia uciekinierów z obozu na Syberii. Odbyli oni wielomiesięczną podróż przez lasy, pustynie i góry przy skrajnych warunkach atmosferycznych. Pokonali pieszo niewyobrażalną odległość ponad 6000 kilometrów. Nie wszystkim udało sie dotrzeć do celu.

Sławomir Rawicz do końca życia utrzymywał, że książka opowiada o prawdziwych wydarzeniach, których był uczestnikiem. Znaleziono jednak dokumenty podważające tę tezę. Kilka lat po śmierci autora Długiego Marszu, pojawił sie kolejny rzekomy uciekinier- Witold Gliński, który oskarżył Rawicza o przywłaszczenie sobie tej historii. Jego wersja również jednak spotkała się z wątpliwościami i kontrowersjami.

Nawet jeśli film Niepokonani nie przedstawia całej prawdy o tej wyprawie, to z pewnością warto go obejrzeć. Pokazuje z jakim cierpieniem wiązał się pobyt w gułagu i jakiej odwagi wymagała próba ucieczki. Chętnie pokazałabym ten film Putinowi i wspólczesnym rosyjskim socjalistom, choć pewnie uznaliby go za zwykłą propagandę.

Zdjęcie z filmu Niepokonani- więźniowie gułagu

Bonusowy mem artystyczny

mem artystyczny, weganin, student prawa

Benjamin West, Śmierć generała Wolfe’a

Mam nadzieję, ze spodobały Wam się dzisiejsze ciekawostki.
Tutaj znajdziecie pierwszy wpis z tej serii.
Bye bye:)

4 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

No Stress