jezioro we mgle, skandynawski krymiał

Saga o Fjällbace: zbrodnie w szwedzkim miasteczku

Witajcie, chciałabym dzisiaj podzielić się z Wami moją opinią o książkach Camilli Läckberg. Wydaje mi się, że pierwszy raz usłyszałam o tej serii w jakiejś recenzji na Youtube i pomyślałam, że to może być dobra alternatywa dla mojej ulubionej klasyki. Muszę przyznać, że Saga o Fjällbace bardzo mnie wciągnęła, choć jestem dopiero na półmetku- skończyłam czytać pięć z dziesięciu tomów:

  • Księżniczka z lodu
  • Kaznodzieja
  • Kamieniarz
  • Ofiara losu
  • Niemiecki bękart
Saga o Fjällbace, okładki książek Camilli Läckberg.

Przede mną jeszcze:

  • Syrenka
  • Latarnik
  • Fabrykantka aniołków
  • Pogromca lwów
  • Czarownica

Saga o Fjällbace – o co tu chodzi?

Każda z książek dotyczy innej sprawy kryminalnej, jednak łączą je pewne elementy wspólne. Akcja rozgrywa się w niewielkiej szwedzkiej miejscowości Fjällbaca oraz w jej okolicach. Co ciekawe, jest to rodzinne miasto autorki książek- Camilli Läckberg . We wszystkich tomach sagi (a przynajmniej w pierwszych pięciu 😉 ) towarzyszymy policjantowi- Patrickowi Hedstörmowi oraz pisarce Erice Falck w rozwiązywaniu mrocznych zagadek kryminalnych.

Jest to seria naprawdę dobrze napisana i wciągająca. Mimo, że każdy z tomów opowiada historię innej zbrodni, to myślę, że warto czytać sagę we właściwej kolejnośći. Poznajemy wtedy bohaterów od samego początku, dzięki czemu stają nam się bliscy- rozumiemy ich wątpliwości i decyzje.

Jedyne co mnie momentami raziło, to zbyt rozwinięte i nieco nużące wątki obyczajowe, ale to już kwestia gustu. Kiedy próbowałam napisać własny kryminał, poległam właśnie na budowaniu tego rodzaju tła historii. Ale zapewniam, że moja Studnia i mgła kiedyś popłynie w świat, bo zbrodnia tam jest naprawdę zacna 😀 .

Dotychczas najbardziej przypadła mi do gustu trzecia z książek szwedzkiej autorki- Kamieniarz. Naprawdę spodobała mi się ciekawa konstrukcja i trzymająca w napięciu akcja. Czytając ten tom, chyba nawet się trochę wzruszyłam.

mroczny obrazek z mężczyzną we mgle

Coś dla zabieganych

Jeśli nie macie czasu na czytanie tradycyjnych książek, to Audioteka ma w swojej ofercie wszystkie tomy tej serii. Sprawdzałam i mogę potwierdzić: słucha się ich naprawdę przyjemnie, czas upływa bardzo szybko… no i masz wolne ręce!

Audiobooki to wybawienie, kiedy jesteś młodą matką i próbujesz nie zasnąć podczas nocnego karmienia. Tylko może lepiej wybrać nieco odmienną tematykę niż krwawe zbrodnie w skandynawskiej mieścinie 😛 . W wersji tradycyjnej Saga o Fjällbace jest dostępna niemal w każdej księgarni, co wynika chyba z jej ogromnej popularności.

PS Audioteka nie płaci mi za tę opinię, naprawdę ich lubię 😀 .

Nie jest to może literatura najbardziej ambitna, ale na pewno sprawdzi się na zimowe wieczory albo długą podróż. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

No Stress