Squid Game – Sekrety, symbole i ukryte znaczenia

Od premiery Squid Game minęło już kilka miesięcy. Serial Netflixa cieszy się jednak sporą popularnością, a internauci prześcigają się w odkrywaniu nieoczywistych aspektów show.

Szczerze mówiąc bardziej niż Squid Game przypadł mi do gustu (również południowokoreański) Parasite. Tym razem nie czułam wielkiego związku z bohaterami, a ich smutne przeznaczenie raczej mną nie wstrząsnęło. Tym niemniej myślę, że warto przeanalizować hit Netflixa ze względu na ukryte treści. Spróbujmy dziś przyjrzeć się kilku kwestiom, które mogły umknąć Waszej uwadze podczas oglądania. Wpis zawiera spoilery!

Trójkąt, kwadrat, koło

Te trzy kształty od razu przywołują skojarzenie z kontrolerami w konsoli. Warto zauważyć że każdy z tych symboli będzie obecny w finałowej grze w kalmara.

Kształty te zdobią też maski strażników. Koła przypisano robotnikom o najniższej randze. Zajmują się oni głównie utylizacją ciał poległych zawodników. „Pracownicy” z trójkątami na masce to żołnierze mający uprawnienia do zabijania graczy. Do zarządców należą maski z symbolem kwadratu.

Gra w kalmara i strażnicy w Squid Game

Maski oczywiście gwarantują anonimowość twórcom i pracownikom w tej niebezpiecznej rozgrywce. Dodatkowo wzbudzają w jej uczestnikach jeszcze większy strach: wszak strażnicy dosłownie i metaforycznie „pozbawieni zostają ludzkiej twarzy”. Umieszczanie symboli na maskach zupełnie pozbawia ich indywidualizmu, czyniąc z nich jedynie ślepo posłuszną masę.

Być może ludzie w czerwonych uniformach wybrali na początku swej drogi czerwoną kopertę i w ten sposób zdecydowali o swojej roli w Squid Game. Tym którzy wybrali kopertę niebieską przypadł udział graczy w śmiertelnych zawodach. Oczywiście to wyłącznie luźna interpretacja.

Wybór koperty w Squid game

Jesteś tylko numerem

Uczestnicy Squid Game nie noszą masek, ale każdemu z nich zostaje nadany numer. Brak maski sprawia, że gracze mogą być rozpoznani przez innych, co naraża ich na ataki z powodu osobistych animozji. Czyni to uczestników jeszcze bardziej bezbronnymi. Oprócz wysiłku, który muszą włożyć w przetrwanie gier, wymagana jest czujność także po ich zakończeniu.

A przy okazji: czy zauważyliście, że wszystkie gry od początku ujawnione są na ścianach „sypialni”? Szczerze mówiąc, ja zupełnie nie zwróciłam na ten fakt uwagi. Dopiero kiedy z magazynu zniknęły wszystkie łóżka, rysunki zaczęły być widoczne.

Rysunki na ścianie w Squid Game

Maski zwierzece

Jedna z teorii (tutaj artykuł źródłowy) sugeruje, że maski wybrane przez VIP-ów sugerują ich status społeczny.

 • Jeleń w kulturze koreańskiej łączy się z duchowością i długowiecznością. Osobę w masce z wizerunkiem tego zwierzęcia można byłoby utożsamiać z przedstawicielem duchowieństwa.
 • Tygrys symbolizuje władzę i autorytet – być może za maską ukrywa się szanowany polityk.
 • Lew i orzeł – podobnie jak w kulturze europejskiej przynoszą skojarzenia z siłą, odwagą i walecznością. Interpretatorzy sugerują, że noszą je osoby związane z wojskowością.
 • Byk lub bawół symbolizuje dobrobyt i bogactwo –  osobę pod maską byka utożsamia się z przedstawicielem świata finansowego.
 • Niedźwiedź – wedle jednego z koreańskich mitów jest to zwierzę symbolizujące królewskie pochodzenie. Osoba w tej masce mogłaby być członkiem szanowanej i bogatej, a być może królewskiej rodziny.
 • Sowa – symbol nieszczęścia, śmierci i samotności. To za maską tego zwierzęcia ukrywa się lider krwawej rozgrywki.

Społeczne nierównosci straszniejsze niż Squid Game

Squid Game może być w pewnym sensie krytyką dzikiego kapitalizmu. Ludzie zmuszeni są do zadłużania się, aby utrzymać życie na przyzwoitym poziomie.

Życie z piętnem zadłużenia staje się dla nich bardziej przerażające niż udział w śmiertelnych zmaganiach, gdzie szanse na zwycięstwo są niewielkie. Walka o przetrwanie wyzwala w zawodnikach ciemną stronę, o którą się nawet nie podejrzewali.

Zawodnicy Squid Game

Wskazówki dla odkrycia tożsamości 001

Twórcy Squid Game zostawili widzom kilka nieoczywistych wskazówek do poznania prawdziwej twarzy Oh Il-nama.

 • Nie znamy jego przeszłości. Demencja doskonale usprawiedliwia wszystkie wątpliwości dotyczące jego przeszłości i tożsamości.
 • W czasie gry w „czerwone – zielone” jego postać nie była podświetlona. Jako jedyny zawodnik jest więc ignorowany przez „maszynę śmierci”.
 • Staruszek nie był przypięty do liny podczas jej przeciągania. Przegrana nie spowodowałaby jego upadku.
 • W czasie walk między uczestnikami Il – Nam (pomimo fizycznych ograniczeń) wspina się na dużą wysokość, unikając zasięgu noży.
 • Na jednym z ujęć widzimy dłoń lidera i twórcy rozgrywek. Jest to niewątpliwie dłoń osoby starszej.
 • „Zabicie” 001 odbywa się poza zasięgiem kamery.
 • Oh Il-nam nie ma swojej teczki w folderze. Widzimy, że kiedy policjant przegląda pliki, zaczynają się one od numeru 002.
Kim był 001

Przeznaczenie graczy Squid Game

W serialu można dostrzec pewien interesujący paralelizm. Przeznaczenie graczy ujawnia się w ich życiu już przed wejściem do gry.

 • Sang woo próbował wcześniej popełnić samobójstwo w wannie. W Squid Game, (będąc zupełnie przemoczonym od deszczu) również sam odbiera sobie życie.
Sang woo w wannie
 • Uciekinierka z Korei Północnej w „życiu przed grą” zastrasza kogoś nożem. Jej śmierć jest wynikiem użycia tego samego narzędzia.
Uciekinierka z Korei Północnej Squid game
 • Ali (imigrant z Pakistanu) zabiera pieniądze swojemu szefowi. W paralelnej rzeczywistości Squid Game to on zostaje pozbawiony swej własności (szklanych kulek) i w efekcie zabity.
Ali okrada szefa w Squid Game
 • Czarny charakter spośród uczestników Deok Su skacze z mostu, uciekając przed wrogimi gangsterami. Jego śmierć w grze następuje w wyniku upadku ze szklanego „mostu”.
Deok Su skacze z mostu

Kwestia czasu w Squid Game

Czas ma w rozgrywkach ogromne znaczenie. Szybkość wykonywania zadań staje się kluczowa i decyduje o życiu lub śmierci. Uwagę widzów często kieruje się na zegar, który bezlitośnie odmierza końcowe sekundy.

Ostatnie 00:00 staje się złowieszcze i zwiastuje śmierć tych, którzy nie wypełnili zadania. W finale Squid Game śmierć starca o północy jest dopełnieniem tego motywu. Wszak północ to w zapisie cyfrowym także 00:00. Oto prawdziwy koniec gry.

Siódma gra i moralność głównego bohatera

Ostatnia gra odbywa się już poza wyspą. Starszy pan chce znów zobaczyć 456. Zaprasza go na siódme piętro wieżowca (Gi-Hun nie wie, że to jednocześnie ostatnia – siódma gra).

Starzec zakłada się ze zwycięzcą gier, że nikt nie pomoże człowiekowi umierającemu na mrozie. Gi- Hun przyjmuje wyzwanie.

Biernie przygląda się cierpieniu, nie podejmując próby udzielenia pomocy. Czym zatem różni się od VIP-ów, którzy kierując się podobnymi pobudkami przyglądali się uczestnikom śmiertelnej rozgrywki? Czy 001 próbował uzmysłowić mu, że w każdym z nas drzemie zło i jesteśmy poświęcić moralność i etykę w imię własnych interesów?

Po pierwszej rezygnacji z gry główny bohater przysięga na życie własnej matki. Po złamaniu przezeń obietnicy, ta trafia do szpitala. To ostatni raz kiedy 456 widzi ją żywą.

Pomimo naszej sympatii do głównego bohatera nie jest on postacią pozbawioną wad.

Zauważmy że w wyniku złości i pragnienia zemsty kolejny raz zawodzi córkę i łamie daną wcześniej obietnicę. Niektórzy twierdzą że przefarbowanie włosów na czerwono jest umotywowane chęcią powrotu do gry… tym razem jako strażnik.

Czerwone włosy w Squid Game

Twórcy show ucinają jednak te spekulacje, twierdząc że czerwień jest tutaj kolorem symbolizującym odcięcie się od dawnego życia. Jednocześnie oznacza wściekłość, która od teraz kieruje bohaterem i staje się sensem jego życia.

Czekam na Wasze przemyślenia na ten temat. Dzięki, że jesteście!

Źródła: 1, 2, 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

No Stress