Wielka piramida – zagadka „nieziemskiej” precyzji

Choć egiptolodzy z powątpiewaniem patrzą na kwestię ingerencji obcej cywilizacji w jej budowę, to jednak Wielka Piramida Cheopsa może zaskakiwać swoją matematyczną dokładnością i związkami z astronomią.

Zarówno Wielka Piramida, jak i stojący w jej pobliżu (zaledwie metrowy) piramidion są zbudowane na podstawie zaawansowanych, matematycznych reguł.

Są to zasady oficjalnie nieznane starożytnym Egipcjanom. Tymczasem w ich budowlach znajdziemy odniesienia np. do liczby Pi oraz Złotej Liczby Fi. Więcej na temat tej drugiej znajdziecie w moim poście na temat złotego podziału.

Wielka piramida a złoty podział

Piramidy egipskie a mapa nieba

Na początku warto wspomnieć, że sama budowla składa się z czterech ścian, z których każda dzieli się na dwie wklęsłe części. Ta cecha jest dobrze widoczna tylko z powietrza. W czasie równonocy wiosennej i jesiennej słońce oświetla tylko połowę każdej z czterech ścian. To zjawisko zauważalne jest jedynie dwa razy w roku.

Ściany piramidy Cheopsa niemal dokładnie wskazują cztery kierunki świata.

Piramida z góry, osiem ścian, cztery strony świata

Początkowa wysokość piramidy Cheopsa pomnożona przez miliard wynosiła przybliżoną odległość Ziemi do Słońca. Obecnie z powodu działania czynników atmosferycznych, Wielka Piramida jest o kilka metrów niższa.

Badacze wskazują także na podobieństwo układu piramid do konstelacji Oriona, a dokładniej do Pasu Oriona.

Wielka Piramida a Liczby Pi oraz Fi

Oto kolejne ciekawe fakty związane z egipską budowlą. Kiedy podzielimy sumę dwóch boków podstawy piramidy przez jej wysokość otrzymamy wartość Liczby Pi aż do czterech miejsc po przecinku.

Co więcej, obwód podstawy podzielony przez podwójną wysokość tej budowli również daje wartość Liczby Pi. Trudno w tym przypadku uwierzyć w przypadkowość.

Liczba pi

Wielka piramida ujawnia w sobie także obecność Złotej Liczby Fi (Phi Number). Kiedy podzielimy połowę obwodu jej podstawy przez wysokość otrzymamy Fi do kwadratu. Ponadto, kiedy podzielimy powierzchnię ścian przez całkowitą powierzchnię podstawy również otrzymamy Złotą Liczbę: 1.618.

Fibonacci a Wielka Piramida

Czy budowniczowie mogli znać te matematyczne zawiłości? Czy pomógł im ktoś bardziej zaawansowany technicznie?

Wielka Piramida i inne budowle na linii o długości równika

Akademiccy badacze Egiptu przeczą jakimkolwiek powiązaniom pomiędzy starożytnymi cywilizacjami. Tymczasem trudno nie zauważyć zaskakującej zbieżności pomiędzy ich rytuałami, umiejętnościami czy znajomością astronomii. Podobieństwa dostrzegalne są również w monumentalnych skalnych budowlach obecnych na różnych kontynentach.

Starożytne cywilizacje

Wiele znaczących dla starożytnego świata miejsc można połączyć prostą linią o długości równika. Na tej linii znajduje się oczywiście również Wielka Piramida w Gizie. Przyznaję, że ten fakt zrobił na mnie kiedyś duże wrażenie :).

Te rzekomo niepowiązane ze sobą cywilizacje często wykorzystywały ogromne kamienne bloki w swoich budowlach. Na ich terenach znajdowały się też świątynie lub inne interesujące elementy kultury, których pochodzenie do dziś wzbudza wątpliwości.

Wielka piramida a inne starożytne budowle i rysunki w Nazca

Na wspomnianej wcześniej linii o długości równika znajdują się np. Machu Picchu, Wyspa Wielkanocna oraz Nazca w Peru gdzie na ziemi znaleziono kilkadziesiąt tajemniczych rysunków.

Linia na kuli ziemskiej

Co ciekawe, odległości pomiędzy tymi miejscami na globie spełniają założenia Złotego Podziału.

Złoty podział w odległościach pomiędzy cywilizacjami

Specjaliści sprawdzili inną, ciekawą koncepcję. Gdyby narysować okrąg na zewnątrz piramidy oraz drugi w jej środku, to po odjęciu od siebie tych wartości, otrzymamy prędkość światła w metrach na sekundę. To matematyka jest językiem piramid.

Źródło

Tajemnice jakie skrywa w sobie Wielka Piramida pozwalają podawać w wątpliwość rzeczywiste pochodzenie jej twórców. Czy przy użyciu prymitywnych narzędzi byliby oni w stanie dostarczyć i ukształtować miliony wielotonowych bloków? Zwłaszcza, że każdy z nich ułożony jest niezwykle precyzyjnie…

Obca cywilizacja a Wielka Piramida

Zwolennicy spiskowych teorii chętnie doszukują się w tych budowlach śladów działania istot pozaziemskich. Byłby ignorantem człowiek, który negowałby możliwość istnienia cywilizacji spoza naszego systemu planetarnego. Jesteśmy przecież tylko pyłem w potężnej strukturze wszechświata.

Matematyczna dokładność, niezwykła precyzja oraz powiązania z astronomią świadczą o wyjątkowym zaawansowaniu cywilizacji tworzącej piramidy. Trudno powiedzieć, czy starożytni Egipcjanie byli aż tak zaawansowani technicznie. Być może piramidy mają związek z nieznaną, ale jednak ziemską cywilizacją, która z nieznanych powodów nie przetrwała. Egipskie budowle na zawsze jednak pozostaną nieodgadnione i tajemnicze.

Niektóre zdjęcia pochodzą ze świetnego dokumentu Tajemnice Piramid. Zachęcam do obejrzenia, bo znajdziecie tam jeszcze więcej tajemniczych, kulturowych niuansów dotyczących tych fascynujących budowli.

Artykuł na temat innej zaawansowanej technicznie, starożytnej cywilizacji Sumerów znajdziecie tutaj.

Jak zwykle dziękuję za odwiedziny i obyśmy dożyli lepszych czasów…

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

No Stress