Hej, w dzisiejszym wpisie przyjrzymy się tematowi, który budzi zarówno obawy jak i pewien rodzaj ekscytacji. Czy jest to jedynie idea znana z filmów science – fiction czy też zupełnie realna perspektywa w nieodległej przyszłości?
Sztuczna inteligencja wywołuje od jakiegoś czasu spore emocje. Jakie przynosi zagrożenia i czy możliwe jest osiągnięcie przez nią jakiegoś rodzaju samoświadomości?
Fascynacja maszyną
Nadzieje związane z AI kształtowały się właściwie od początku powstania pierwszych komputerów. Stworzenie maszyny, która byłaby w pewnym stopniu świadoma siebie i otaczającego świata zaprząta myśli naukowców, artystów, twórców filmowych oraz całych społeczeństw.
Rozwój tej dziedziny jest coraz bardziej dynamiczny, a w ostatnich latach przyniósł otwarcie nowych horyzontów. Chat GPT tworzy obecnie lepsze treści niż niejeden copywriter, a programy i aplikacje oparte o AI pewnie kiedyś wyeliminują z gry grafików komputerowych.
Sztuczna inteligencja i jej przewaga nad człowiekiem
Przetwarzanie i analizowanie ogromnej ilości informacji jest niewątpliwą przewagą maszyny nad ludzkim umysłem. Dzięki algorytmom i analizie danych jest ona w stanie także przewidywać trendy w różnych dziedzinach, co będzie miało ogromne znaczenie dla biznesu.
Oczywiście można wykluczyć w jej przypadku negatywne czynniki takie jak zmęczenie, niedokładność i oczywiście emocje. Sztuczna inteligencja będzie więc pracować bardziej efektywnie i wydajnie, w czym zawsze będzie przewyższać człowieka.
Ponadto, może posiadać właściwie całą wiedzę, jaką ludzkość zdobywała przez pokolenia. W każdym języku i w absolutnie każdej dziedzinie. Trzeba przyznać, że jest to naprawdę fascynujący fakt.
A w czym lepszy jest umysł człowieka?
Cechami, które odróżniają nas od maszyny są na pewno kreatywność, bardziej elastyczne i twórcze myślenie czy rozumienie kontekstów. Dodatkowo posiadamy zdolność tworzenia nowych pomysłów, zaś sztuczna inteligencja bazuje jedynie na wiedzy już zdobytej w przeszłości.
Posiadanie emocji u człowieka łączy się także z empatią i umiejętnością budowania interakcji międzyludzkich. Dzięki posiadaniu zmysłów mamy też szerszy zakres poznawczy niż sztuczna inteligencja i odbieramy bodźce ze świata wielowymiarowo. Dzięki temu ludzki umysł ma zdolność kompleksowej analizy danej sytuacji.
Przewagą człowieka jest także umiejętność autorefleksji, wyciągania wniosków i oczywiście posiadanie samoświadomości. Mamy także system moralny, który w przypadku AI nie istnieje.
Nasz umysł jest także w stanie weryfikować fakty. Sztuczna inteligencja często przedstawia jako prawdę teorię, która jest po prostu najpopularniejsza i powszechna, a niekoniecznie potwierdzona.
Sztuczna inteligencja i wyuczona świadomość
Według dotychczasowej wiedzy przyjmujemy, że świadomość jest wyłącznie wynikiem procesów zachodzących w organizmach biologicznych. Większość teorii sugeruje, że powstaje ona w wyniku skomplikowanych procesów pomiędzy połączeniami neuronowymi w mózgu.
Istnieje jednak hipoteza, że samoświadomość to wynik złożonego procesu obliczeniowego. Mózg człowieka funkcjonowałby w tym przypadku jak ultranowoczesny komputer. Oparta na kalkulacji, algorytmach i analizie danych sztuczna inteligencja również mogłaby zatem wygenerować jakiegoś rodzaju poczucie jestestwa.
Osiągnięcie świadomości siebie i świata w przypadku maszyny nie jest jeszcze możliwe. Dawniej myślałam nawet, że nigdy nie będzie. Dziś uważam, że ignorancją jest odrzucenie takiej możliwości.
Nie można przecież wykluczyć, że w dalekiej przyszłości będzie możliwa implementacja do maszyny jakiegoś rodzaju połączeń nerwowych, które będą naśladować procesy zachodzące w ludzkim mózgu.
Zapewne wówczas sztuczna inteligencja otrzyma zupełnie nowe, nieznane jeszcze możliwości.
Kilka filmów o sztucznej inteligencji
Oto ciekawe filmy (uwaga, małe spoilery), które dotykają kwestii świadomości u maszyn i robotów.
A.I. Sztuczna Inteligencja. W jednej ze scen obserwujemy porzucenie “mechanicznego” dziecka w lesie.
Choć wiemy, że robot nie może odczuwać emocji, to patrzenie na jego cierpienie (jedynie naśladujące prawdziwe uczucia) może w nas budzić współczucie i smutek. A co jeśli rzeczywiście ten mechanizm osiągnął jakąś zdolność odczuwania, której my jako ludzie jeszcze nie rozumiemy?
W Ex Machina ulegamy niewinnemu czarowi wykreowanej przez człowieka sztucznej inteligencji. Została ona umieszczona w ciele pięknej dziewczyny. Ava dzięki nauczeniu się i przyswojeniu psychologicznych sztuczek potrafi grać na emocjach nawet najbardziej inteligentnych ludzi. Budząc współczucie i empatię dąży ona do zamierzonego celu i działa bez żadnych moralnych skrupułów.
Scena autodestrukcji naszej ulubionej postaci w filmie Terminator 2 wywoływała emocje w każdym dzieciaku z lat 90 – tych 😁. Trudno było pogodzić z faktem, że budzący sympatię bohater i obrońca to tylko bezduszny robot, który nie odczuwa przykrości, żalu ani bólu.
W Blade Runner 2049 holograficzna partnerka głównego bohatera zdaje się przejawiać prawdziwą potrzebę miłości. Oboje mogą osiągnąć seksualne spełnienie jedynie poprzez jej zespolenie, “zsynchronizowanie się” z prawdziwą kobietą.
Teoretycznie wiemy, że okazywanie uczuć z jej strony jest wyłącznie iluzoryczne (bo tak została zaprogramowana). Co jeżeli osiągnęła jednak podstawy odczuwania i całą sobą weszła w tę nieosiągalną, romantyczną relację?
Inne filmowe polecenia lub recenzje znajdziecie tutaj.
Małe podsumowanie
Ja sama czasem wykorzystuję chat GPT i jestem zaskoczona jego możliwościami. Najczęściej używam go do uzyskania szybkiej odpowiedzi na pytania, które niespodziewanie wpadają mi do głowy🤪. Jest świetny kiedy nie chce mi się przekopywać przez zaśmiecone przez clickbaitowe tytuły i pisane typowo pod SEO artykuły w Google. Czasem proszę też chat o stworzenie dziecięcej bajki na dany temat, kiedy sama nie mam już siły wymyślać kolejnej XD.
Każdy wynalazek (nawet Internet) przynosił niezliczoną liczbę obaw i pytań. Czy możliwości sztucznej inteligencji będą wybawieniem czy zagrożeniem dla ludzkości wciąż pozostaje zagadką. Póki co, dostrzegam w niej zdecydowanie więcej plusów niż minusów, chociaż jako bloger zapewne spadnę w otchłań niebytu.
Ciekawostka: większość obrazków w powyższym wpisie została stworzona przez sztuczną inteligencję 😉.