Zaginięcie Agathy Christie. Czy wrabiać męża w morderstwo?

Christie to do dziś niekwestionowana królowa kryminału. Jej książki sprzedały się w ponad dwóch miliardach egzemplarzy na całym świecie. Zaginięcie Agathy Christie do dziś intryguje badaczy jej życiorysu. Przyjrzyjmy się więc temu ciekawemu epizodowi w biografii pisarki.

Agatha już jako dziecko przejawiała wyjątkowe zdolności. Wrodzona ciekawość i inteligencja skłoniły ją do samodzielnej nauki czytania. Literatura otworzyła przed nią zupełnie nowy, fascynujący świat.

Młoda Agatha Christie

Jako młoda dziewczyna wyszła za mąż za przystojnego pułkownika Archibalda Christie. Przez pewien czas wiedli szczęśliwe życie.

Pusty pojazd

Agatha miała już za sobą udany debiut literacki i stawała się coraz bardziej popularna. Pewnego chłodnego dnia – w grudniu 1926 roku – nie informując nikogo, wyszła z domu.

Wkrótce odnaleziono jej samochód, porzucony nad krawędzią stromego wzniesienia. W środku znajdowała się teczka, płaszcz oraz prawo jazdy pisarki. Policja rozpoczęła poszukiwania, w które zaangażowało się ponad 1000 policjantów i aż 15 tysięcy wolontariuszy.

Działania służb chwilowo jednak zawieszono. Brat Agathy przekazał bowiem list, w którym informowała ona o planowanym wyjeździe do spa w Yorkshire. Wkrótce zakwestionowano autentyczność listu i wznowiono poszukiwania. Zaginięcie Agathy Christie poruszyło całą Anglię, a jej rzekomą obecność zgłoszono w kilkunastu miejscach całego kraju. 

Zaginięcie Agathy Christie i jej poszukiwania

Drugi list pisarka zostawiła ponoć dla swojego męża Archibalda. Mężczyzna spalił go, co wydaje się wyjątkowo nieoczekiwane. Swoje działanie uzasadnił twierdzeniem, że w liście nie znajdowało się nic co pomogłoby w poszukiwaniach. Zaiste ciekawa logika…

Okazuje się także, że kilka dni wcześniej mąż Agathy przyznał się do romansu z młodszą od niej o 10 lat Nancy Neele. Zażądał rozwodu, co było dużym wstrząsem dla jego żony. Nieco wcześniej zmarła matka pisarki, z którą ta była mocno związana. Żądanie męża było dla niej przepełnieniem czary goryczy.

Amnezja?

11 dni później okazało się, że pisarka jest bezpieczna w jednym z hoteli w Yorkshire. List do brata okazał się więc prawdziwy. Policja nie wykazała szczególnej inicjatywy w poszukiwaniach w tym regionie (XD). Pisarkę rozpoznał jeden z członków zespołu muzycznego, kiedy ta w najlepsze szalała na parkiecie.

Zameldowała się jako pani Neele (takie nazwisko nosiła kochanka jej męża). Pisarka utrzymywała później, że wszystkie te wydarzenia spowodowała jej krótkotrwała utrata pamięci.

Po latach przyznała też, że była wówczas w bardzo ciężkim stanie psychicznym. Myślała nawet o samobójstwie, jednak myśl o jej 7-letniej córce Rosalind powstrzymała ją przed tym krokiem.

Agatha Christie z córką Rosalind

Jeśli zaginięcie Agathy Christie było przez nią zaplanowane, to pojawiło się na jej drodze kilka przeszkód. Po pierwsze: własna popularność oraz zdjęcia, które pojawiły się w prasie. Kobieta nie mogła tak łatwo „wtopić się” w tłum. Zwłaszcza, że oddani fani robili wszystko, aby odnaleźć ulubioną pisarkę.

Po drugie: działanie pod wpływem silnych emocji. Nie pozwoliło to pisarce ułożyć bardziej przemyślanego planu dla upozorowania zaginięcia.

Być może gdyby nie te okoliczności, Agatha dokonałaby mistrzowskiego ruchu „wrobienia” niewiernego męża w morderstwo. Zameldowanie się pod nazwiskiem jego kochanki mogło być próbą uwikłania jej w tę sprawę. To oczywiście tylko hipoteza.

Zaginięcie Agathy Christie – inne teorie

– Próba zdobycia atencji przed publikacją książki.

– Zwrócenie uwagi opinii publicznej na niewierność męża. Mała słodka zemsta zdradzanej żony? Wszak Archie stał się czarnym charakterem dla całego kraju i jawnie obwiniano go o jej zniknięcie. Czy jednak chroniąca swoją prywatność pisarka byłaby zdolna do jej poświęcenia w imię tak prozaicznego powodu?

Zaginięcie Agathy Christie

– Rzeczywista utrata pamięci. Po kilku latach pisarka przyznała, że w okresie poprzedzającym zniknięcie cierpiała na bezsenność. Twierdziła także, że utrata pamięci była wynikiem wypadku samochodowego, którego doświadczyła w dzień zaginięcia. Zaznaczyła, że jako pani Neele czuła się naprawdę szczęśliwa i beztroska. Nie utożsamiała też siebie samej z zaginioną pisarką, której zdjęcia widziała w gazetach.

Czy królowa zbrodni miała stać się bohaterką tajemniczej historii w prawdziwym życiu? Być może zaginięcie Agathy Christie było wyrafinowaną formą zemsty na niewiernym mężu. Jeśli taki był jej zamysł, to (bądźmy szczerzy) zupełnie się nie udał. Nigdy też nie dowiemy się jak było naprawdę i czy Agatha rzeczywiście doznała wówczas utraty pamięci.

Inne ciekawostki historyczne znajdziecie w tej zakładce.

Źródła: 1, 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

No Stress