Święta Geometria czyli matematyczna struktura świata

Zaiste fascynujące jest połączenie nieuchwytnego mistycyzmu z konkretnymi, wyraźnymi prawami fizyki. Święta geometria nazywana jest też architekturą świata. Dotyczy rozmaitych form, sekwencji, wzorów, które można spotkać w otaczającej nas rzeczywistości. Odnajdziemy ją nie tylko w budowie najmniejszej molekuły, ale także całego wszechświata.

Ostatni wpis w tym temacie dotyczył Złotego Podziału czyli wyjątkowych wzorów w naturze i sztuce, zgodnych z matematycznym ciągiem Fibonacciego. Dziś przyjrzymy się także innym geometrycznym formom, które nas otaczają.

Samoświadoma Istota jako Źródło

Mistycyzm zakłada przedwieczną egzystencję zagadkowej istoty, której świadomość była obecna pośród nicości. Ów Duch wg niektórych wierzeń poszerzył obręb swojego istnienia, tworząc pierwszą formę koła. Następnie powielił pierwszy element, tworząc kolejne sfery.

Sacred geometry

Dziś odzwierciedlenie tego procesu znajdziemy np. w podziale komórki, z której powstaje nowe życie. Tak wygląda mistyczne ujęcie początków idei, którą nazywamy “Święta Geometria”.

Święta geometria: krótki rys historyczny

Już w starożytności dostrzegano ideę matematycznych zależności we Wszechświecie. Rozumiano, że tak naprawdę nic nie znajduje się w izolacji i wszystkie elementy rzeczywistości są na swój sposób ze sobą połączone. Za kolebkę tych teorii uznaje się starożytny Egipt oraz Mezopotamię. Później ich rozkwit nastąpił w starożytnej Grecji, a przyczynili się ku temu Platon i Pitagoras.

Kształty

Podstawowymi kształtami, które budują bardziej skomplikowane, geometryczne formy są: koło, kwadrat, trójkąt oraz spirala. Powtarzalność tych bazowych kształtów pozwala budować Naturze wielowymiarowość. Dostrzeżemy ją na przykład w budowie niektórych warzyw, w ludzkim ciele, układzie gałęzi, płatków kwiatów, a nawet w budowie galaktyk.

Święta geometria i ciąg fibonacciego

Fraktale

Fraktale to złożone struktury i wzory dostrzegalne w rozmaitych elementach rzeczywistości. Nie muszą one charakteryzować się regularnością, istotną kwestią jest ich powtarzalność w różnych skalach.

Dobrym przykładem układu fraktalnego są gałęzie. Wyrastają one z pnia drzewa, tworząc samodzielną strukturę, podobną do drzewa jako całości.

Gałęzie jako przykład fraktali, kalafior fraktal

Innym przykładem jest budowa zielonego kalafiora ramanesco. Każdy mniejszy element tego warzywa przypomina kształtem jego główną część.

Takie zależności można też dostrzec w pojedynczych liściach i ich żyłkach, w rzekach i ich meandrach, ludzkim układzie krwionośnym, koralowcach i formacjach skalnych.

Fraktale? Fraktale są wszędzie! 😉

Sześciokąt i święta geometria

Ta figura pojawia się w naturze zaskakująco często. Znajduje się zarówno w płatku śniegu, na powierzchni skorupy żółwia morskiego, jak i w minerałach i kamieniach szlachetnych.

Święta geometria, sześcian w płatku śniegu i minerałach

Niezwykły układ sześciokątów dostrzeżemy także w budowie oka niektórych owadów np. ważki. Co ciekawe, na północnym biegunie Saturna również zaobserwowano ten kształt. Jest to ogromny układ chmur, który tworzy sześciokąt i podlega ciągłej rotacji.

Święta geometria w naturze, sześciany w oczach ważki, sześcian na Saturnie

Najbardziej klasycznym przykładem jest skrupulatnie budowany przez pszczoły plaster miodu.

Okazuje się, że sześciokąt ma w tym przypadku znaczenie użytkowe. Udowodniono, że jego struktura, zbudowana z niewielkiej ilości materiału (w tym przypadku wosku) wytrzymuje zaskakująco duże obciążenie.

Sześcian w naturze: plaster miodu

Święta geometria i jej zależności nie mają tylko funkcji estetycznej. Ich piękno wydaje się być funkcjonalne. Służy zarówno jednostce, jak i grupie do której ona przynależy.

Okręgi koncentryczne

Kolejnym, doskonałym kształtem natury jest okrąg lub koło. Szczególnie zaznacza on swoją obecność jako okręgi koncentryczne czyli takie o wspólnym środku, ale różnym promieniu.

Prozaicznymi przykładami będą tutaj: wnętrze pnia drzewa, cebula lub niektóre grzyby. Koncentryczny okrąg powstaje również po wrzuceniu czegoś w gładką taflę wody.

Koncentryczne koła w naturze

Interesującym przykładem w szerszej skali może być Układ Słoneczny. Planety krążąc wokół wspólnego środka jakim jest Słońce również tworzą kształt koncentrycznego koła. Chociaż trzeba zaznaczyć, że to raczej kształt bardziej eliptyczny niż idealnie okrągły.

Spirale

Wiele roślin charakteryzuje się spiralnym wzrostem, co pozwala im na optymalne korzystanie z promieni słonecznych. Spirala występuje także muszlach, które bywają idealnym przykładem występowania w naturze Złotego Podziału. Dzięki takiemu kształtowi jest ona bardziej stabilna i odporna na uszkodzenia.

Huragan i muszla jako przykłady spirali w przyrodzie

Spirale powstają również dzięki ruchowi i rotacji, czego widocznym odzwierciedleniem może być tornado. Galaktyki natomiast przyjmują kształt spirali dzięki rotacji, ruchowi materii międzygwiezdnej, grawitacji oraz oddziaływaniu innych galaktyk.

Matematyka a święta geometria

Co fascynujące, podobne zależności znajdziemy zarówno wewnątrz ludzkiego ciała, jak i w przestrzeni tak ogromnej jak wszechświat. Zupełnie jakby matematyka była absolutnie pewnym rozwiązaniem nie tylko przy tworzeniu ludzkiego DNA, ale także przy “budowaniu” całych galaktyk.

Święta geometria zakłada udział subtelnej duchowości za dostrzegalnymi w naturze skomplikowanymi wzorami. Czy jest to Bóg, Natura czy Energia Wszechświata pozostaje kwestią nieodgadnioną oraz zależną od wiary i percepcji obserwującego.

Źródła: 1, 2, 3 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

No Stress