Sharon Tate

Sharon Tate – przypadkowa ofiara. Śmierć żony Polańskiego.

Ta sprawa wstrząsnęła przed laty całą Ameryką. Śmierć pięknej żony Romana Polańskiego była tragiczna i bezsensowna. Sharon Tate była u progu wielkiej kariery, a jej życie wydawało się być pasmem sukcesów. Zostało jednak brutalnie przerwane.

Roman Polański i Sharon Tate

Przyszła gwiazda urodziła się w w 1943 i już jako dziecko brała udział w konkursach piękności. Będąc dorosłą kobietą zachwycała klasyczną urodą i pracowała jako modelka. Wkrótce zaczęła też marzyć o karierze aktorskiej.

Miała już na koncie kilka mniejszych ról filmowych, kiedy na jednym z przyjęć poznała reżysera – Romana Polańskiego. Ten zaczynał pracę nad nowym filmem i poszukiwał zdolnej aktorki. Wizerunek Sharon Tate nie do końca odpowiadał jego wyobrażeniu o głównej postaci kobiecej, jednak zdecydował się ją zaangażować.

Młody Polański z żoną

Na początku dochodziło pomiędzy nimi do drobnych sprzeczek. Perfekcjonista Polański kazał niedoświadczonej aktorce powtarzać sceny po kilkanaście razy. Wspólna praca mimo wszystko zbliżyła ich do siebie. Szybko okazało się że są dla siebie stworzeni.

Para wzięła ślub, a wkrótce potem Sharon zaszła w ciążę. Był to dla obojga bardzo szczęśliwy okres. Roman musiał przez pewien czas przebywać w Europie, gdzie nagrywał kolejny film.

Tymczasem Sharon przygotowywała się do najważniejszej roli w życiu. Kobieta ze względu na zaawansowaną ciążę wróciła do domu na pokładzie statku. Zależało jej, aby dziecko urodziło się w USA. Do terminu porodu pozostały zaledwie 2 tygodnie. Polański miał do niej wkrótce dołączyć.

Sharon Tate w ciąży

Było lato roku 1969. Idylliczny okres „hipisowskiej wolności” okazał się dla pary zbyt piękny, aby mógł trwać wiecznie.

Czas masakry

Dom małżeństwa często był odwiedzany przez bliższych i dalszych znajomych. Roman i Sharon byli pod tym względem bardzo otwarci, gościnni i ufni. Niektórzy nazywali ich wręcz lekkomyślnymi.

Ciężarna Sharon Tate oraz jej troje przyjaciół zjedli pewnego wieczoru kolację w restauracji, a następnie przenieśli się do domu kobiety.

W nocy zostali brutalnie napadnięci i zastraszeni przez cztery osoby. Napastnicy grozili im bronią, a następnie próbowali związać. Kiedy nakazano Sharon położyć się na brzuchu jeden z jej przyjaciół zaprotestował. W wyniku zamieszania dwie osoby zdołały uciec. Napastnicy schwytali je i zabili na trawniku przed domem.

Sharon Tate według zeznań oprawców miała błagać o litość dla swojego dziecka, jednak jej prośby tylko podsyciły ich agresję. Zadano jej 16 ciosów nożem.

Na drzwiach domu napisano jej krwią pogardliwe słowo PIG (świnia).

Żadna z przebywających w domu osób nie przeżyła tej krwawej rzezi.

Mordercy Sharon Tate

Odpowiedzialni za tę zbrodnię byli członkowie kultu, nazywający siebie Rodziną.

Założycielem i liderem tej sekty był niespełniony muzyk Charles Manson. To on wydał zlecenie zamordowania wszystkich osób przebywających w domu Polańskiego. Wykonawcami tego zadania były trzy kobiety i jeden mężczyzna (Krenwinkel, Kasabian, Atkins i Watson).

Charles Manson i jego rodzina- zabójcy Sharon Tate

Ich przykłady pokazują niszczycielski wpływ działania sekty. Zgodnie z teoriami psychologów przynależność do tego typu kultu wpływa destrukcyjnie na osobowość. Człowiek traci nie tylko własne cechy, ale też umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie.

Nie jest to jednak okoliczność łagodząca w przypadku tej zbrodni. Brutalność i bezwzględność nie może być tłumaczona zaślepieniem chorą ideologią.

Mordercy Sharon Tate

Wszyscy zostali uznani za winnych i skazani na karę śmierci, ale zamieniono ją na dożywotnie więzienie. Mordercy próbowali ubiegać się o warunkowe zwolnienie (Manson już 12 razy). Dzięki determinacji matki Sharon, każda z ich prób apelacji kończyła się odrzuceniem.

Motywy

Dlaczego w tytule nazwałam Sharon Tate przypadkową ofiarą? W domu Romana Polańskiego mieszkał wcześniej znany producent muzyczny. Charles Manson chciał, aby ten wypromował jego twórczość, ale spotkał się z odmową. Urażona duma mężczyzny doprowadziła do pragnienia zemsty, a dom producenta miał stać się celem jego ataku.

Sharon Tate i jej przyjaciele przypadkiem znaleźli się więc wtedy w niewłaściwym miejscu. Byli ofiarami chorej nienawiści, która wcześniej nawet nie była w nich wymierzona. „Dom marzeń” kobiety stał się zaś dla niej śmiertelną pułapką.

Sharon Tate

Manson jeszcze przed atakiem dowiedział się prawdy. Przebywający w domu ludzie nie mieli żadnego związku z producentem, na którym chciał wziąć odwet. Nie powstrzymało to jednak morderczych zapędów jego „Rodziny”.

Tragiczne wieści

Kiedy Polański przebywał londyńskim mieszkaniu, rozległ się dźwięk telefonu. Słuchawkę podniósł jego przyjaciel, a reżyser po chwili wywnioskował, że stało się coś złego.

Najpierw pomyślał, że miało to związek z pracą, ale usłyszał, że ktoś zginął. Przez głowę przeszła mu myśl, że obsunęła się skała i zniszczyła jego dom. Kiedy wziął słuchawkę, rozmówca poinformował go o tragedii. Mężczyzna załamał się.

Powrócił do Stanow i zaczął pogrążać się w stanach depresyjnych oraz popadać w paranoję. Podejrzewał swoich przyjaciół o współudział w zbrodni. Wyzbył się tego destrukcyjnego uczucia dopiero, kiedy aresztowano faktycznych sprawców.

Sharon Tate w ciąży, grób

Dziecku Sharon nadano pośmiertnie imiona po dziadkach: Paul Richard. Syn Romana Polańskiego spoczął w objęciach matki na cmentarzu w Kalifornii.

Reżyser pozbył wszystkich rzeczy które przypominały mu o dawnym życiu. Twierdził że nigdy wcześniej ani nigdy potem nie był już tak szczęśliwy, jak podczas małżeństwa z Sharon.

Roman Polański i jego ciężarna żona

Nieczyste zagrywki

W niektórych źródłach można przeczytać, że Roman był w związku brutalny i dominujący. Nie chcę tych teorii rozwijać, ponieważ nie zostały one udowodnione. Ponoć, Sharon wyznała, że wie o kłamstwach Romana i tylko udaje, że mu wierzy. Ten specyficzny układ przez pewien czas im odpowiadal.

Polański musiał jednak reagować na prasowe oszczerstwa, sugerujące jego udział w zaplanowaniu zbrodni. Dziennikarze wspominali także rzekomo podejrzaną przeszłość Sharon, a nawet oskarżali ją okultyzm. Aby udowodnić tę tezę posłużyli się zdjęciami kobiety z horroru, w którym wystąpiła… Totalny brak dziennikarskiego profesjonalizmu.

Polański nawet po latach wypowiada się o żonie z wielkim żalem i wzruszeniem. Warto obejrzeć np. ten wywiad (po angielsku, o Sharon mówi od 53 minuty), aby poznać tę historię z jego perspektywy.

Jakkolwiek będziemy oceniać Polańskiego, nie zmieni to faktu, że przeżył niewyobrażalną tragedię, która na zawsze zmieniła jego życie.

Małżeństwo Polańskich

Przyjaciele Sharon Tate wspominali, że była osobą o łagodnej, delikatnej naturze. Mąż zawsze podkreślał natomiast, że poza urodą zachwycała go przede wszystkim dobrocią oraz pięknem swojej duszy.

Inne historie kryminalne znajdziecie w tej zakładce.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

No Stress