Zagadka liczb pierwszych grafika

Liczby pierwsze. Poszukiwanie porządku w chaosie

Tajemnicze liczby, występujące pozornie bez żadnego wzoru czy reguły, mogą kryć w swoim układzie głębokie struktury. Badacze starają się odkryć je i zdefiniować od wieków. W dzisiejszym wpisie zagłębiamy się w świat, który tworzą liczby pierwsze. Można w nich bowiem odnaleźć nie tylko matematyczne piękno, ale także zaskakujące związki, które łączą te chaotyczne elementy w fascynujący układ.

Czy w tym szaleństwie jest jakiś porządek? Nie jest to blog matematyczny, więc kwestie te nie są przedstawione z chirurgiczną precyzją. Chciałam jednak zwrócić Waszą uwagę i zachęcić do odkrywania tego niezwykle interesującego zagadnienia.

Liczby pierwsze – proste wyjaśnienie

Definicja znana jest nam oczywiście już od szkoły podstawowej. Liczby pierwsze to naturalne liczby większe od 1, które posiadają dwa dzielniki: 1 oraz samą siebie.

Już w Starożytności Euklides zakładał, że liczb pierwszych jest nieskończenie wiele. Przerwy pomiędzy nimi mogą być naprawdę różne, od najmniejszych po ogromne (np. oddzielone setkami innych cyfr).

przerwy pomiędzy liczbami pierwszymi
Rozmieszczenie liczb pierwszych od 1 do 100

Współcześnie liczby pierwsze wykorzystywane są w szyfrowaniu transakcji bankowych oraz w kryptografii.

W przeciwieństwie do tworzącego Złoty Podział ciągu Fibonacciego, niesforne liczby pierwsze wydają się chaotyczne i całkowicie nieprzewidywane. Zupełnie jak ja! 🤭

Liczby pierwsze i ich przekleństwo

Niemożność znalezienia jednoznacznej reguły dla występowania liczb pierwszych od wieków wzbudza w matematykach poczucie niespełnienia. Wszak piękno „królowej nauk” wynika z regularności jej struktur. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowość.

Hipoteza Riemanna to jeden z nierozwiązanych jeszcze problemów matematycznych. Najprościej mówiąc, koncepcja ta zakłada, że miejsca zerowe funkcji (utworzonej z sekwencji liczb pierwszych), po naniesieniu na płaszczyznę będą leżały w linii prostej. Nie udowodniono jednak, że wszystkie liczby pierwsze będą spełniały te założenia oraz że nie będzie jakiegoś odstępstwa od reguły.

Hipotezę tę można poznać lepiej w tym filmie dokumentalnym. Sama obejrzałam go wiele lat temu i od tego czasu liczby pierwsze nieco mnie intrygują 😉 .

Wybitny Amerykański ekonomista i matematyk John Nash (którego historię opowiada film Piękny umysł) ogłosił w latach 50- ych rozwiązanie zagadki liczb pierwszych.

Russell Crowe jako John Nash

Miał je przedstawić w jednym z wykładów, jednak został w jego trakcie pokonany przez chorobę – popadł w otchłań schizofrenicznych nielogiczności. Liczby pierwsze uznawane są za przeklęte i sprowadzające na jej badaczy widmo szaleństwa.

Spirala Ulama

Przyznaję, że kiedy natknęłam się na tę koncepcję, to bardzo mnie poruszyła. W pewien sposób potwierdziła bowiem moje przekonanie o braku przypadkowości. Polega ona na przedstawieniu liczb naturalnych w układzie spiralnym, a następnie oznaczenie w nim wyłącznie liczb pierwszych.

Spirala Ulama - Liczby pierwsze w spiralnym układzie

Po naniesieniu tysięcy liczb możemy dostrzec ukośne linie, które liczby pierwsze utworzyły. Są one bardziej wyraźne, kiedy liczby pierwsze występują w większym zagęszczeniu.

Liczby pierwsze tworzące struktury

Warto zaznaczyć, że linie te nie występują, kiedy oznaczymy w taki sposób inne przypadkowe liczby. Rozmieszczenie punków jest wówczas całkowicie chaotyczne:

Uważam ten fakt za „game changer” myślenia o liczbach pierwszych. Musi być w nich jakiś rodzaj naturalnej harmonii i ukryte piękno.

Liczby pierwsze i układ promienisty

Kolejna niezwykle interesująca wizualizacja związana z liczbami pierwszymi powstanie po naniesieniu ich na układ współrzędnych biegunowych. Obie współrzędne każdego z ciemnych punktów są liczbami pierwszymi (np. 3,3; 5,5; 7,7; 11,11 itd.), a początek znajduje się w centralnym punkcie układu. Tak wyglądają naniesione na niego liczby pierwsze od 1 do 100:

Liczby pierwsze jako punkty na osi współrzędnych, 100

Oto ich rozmieszczenie przy użyciu 2500 liczb:

Tak natomiast przedstawia się układ przy naniesieniu 100000 liczb pierwszych:

A w innej formie graficznej prezentują się tak:

Liczby pierwsze tworzą spiralę na osi współrzędnych biegunowych

Czyż nie jest to absolutnie fascynujące? Początkowo liczby pierwsze tworzą spiralę, zaś po naniesieniu ich większej ilości zamieniają się w jakiś rodzaj układu promienistego. Przywodzi mi to na myśl koncepcje Świętej Geometrii i harmonijnej struktury wszechświata. Wszak spirala należy do tych wyjątkowych kształtów, które tworzą naszą rzeczywistość (na przykład w galaktykach). Niestety, rozmieszczenie liczb pierwszych w takiej formie nie zostało jeszcze wyjaśnione.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na Spiralę Sacks’a, w której liczby pierwsze układają się w jeszcze inną sekwencję:

Spirala Sacks'a czyli liczby pierwsze w innym ukłądzie

Wierzę, że dzięki rozwojowi technologii możliwe będzie rozwiązanie zagadki liczb pierwszych. Już teraz dzięki niej możemy podziwiać złożone wizualne układy, co przez wiele lat wydawało się abstrakcyjne. Komputerom nie grozi także szaleństwo z owianym złą sławą przekleństwem liczb pierwszych 🙃.

A może na kogoś z Was czeka milion dolarów nagrody za udowodnienie hipotezy związanej z liczbami pierwszymi? Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

No Stress