kotek malujący ścianę na zielono, ciekawostki o kullturze

Garstka ciekawostek o kulturze wszelakiej cz.1

Salvador Dali zaprojektował logo Chupa-Chups.

Czy zdawaliście sobie sprawę, że kupując lizaka Chupa Chups, niejako obcujecie ze sztuką wysoką? Przesadzam, wiem. Ale okazuje się, że logo najbardziej znanych lizaków świata zaprojektował sam Salvador Dali.

Salvador Dali otoczony lizakami chupa chups

Zrobił to wprawdzie na prośbę przyjaciela- właściciela marki, ale jednak głównym motywem były pieniądze. Logo z drobnymi, graficznymi poprawkami funkcjonuje do dzisiaj, a więc projekt słynnego surrealisty zdecydowanie można nazwać udanym.

Sarah Jessica Parker była w ciąży w czasie kręcenia Seksu w wielkim mieście

Może teraz coś o kulturze popularnej? W trakcie nagrywania piątego sezonu serialu zarówno Sarah jak i Cynthia Nixon były w ciąży. Jako fanka Seksu w wielkim mieście zauważyłam trochę dziwne stylizacje Carrie i jej nieco inny wygląd (producenci ewidentnie próbowali skupić naszą uwagę na krótszej fryzurze Carrie), ale nie przypuszczałam, że jest to spowodowane ciążą pani Parker.

Sarah Jessica Parker jako Carrie bradshaw w piątym sezonie sexu w wielkim mieście, zdjęcia z planu

Odmienny stan aktorki grającej Mirandę zgrabnie wpleciono w fabułę serialu (jej większy rozmiar tłumaczy się niedawnym urodzeniem dziecka).
Tymczasem Carrie sprytnie ukrywała się pod lużnymi outfitami. Dopiero po latach zrozumiałam, dlaczego piąty sezon był taki krótki 😀

Cztery Marysie i pies Sienkiewicza

To znów ciekawostka bardziej o życiu prywatnym niż o kulturze, ale tutaj możemy być przecież całkiem swobodni. Okazuje się, że nasz wybitny noblista miał słabość do kobiet o imieniu Maria.
Pierwszą z nich była zaledwie 19-letnia Maria Keller zwana Milą. Rodziców panienki doszły słuchy o częstych wizytach pisarza u pewnej znanej aktorki. Doprowadzili więc do zerwania zaręczyn, a zarówno Henryk jak
i Maria ciężko znieśli rozstanie i przypłacili je załamaniem psychicznym.

portret sienkiewicza siedzącego w  krześle, ciekawostki o kulturze

Kilka lat później Sienkiewicz ulokował uczucie w osobie Marii Szetkiewiczówny. Mieli dwoje dzieci, jednak nie było im dane długo cieszyć się sobą- Maria wkrótce zmarła na gruźlicę.

Trzecią kobietą o tym imieniu była 18- letnia panna Romanowska. Do małżeństwa nakłoniła ją przybrana matka, ale dziewczyna długo nie wytrzymała w związku. Porzuciła 46-letniego Sienkiewicza już w trakcie podróży poślubnej, co stało się (ku rozpaczy pisarza) ówczesną, salonową anegdotką. Dzisiaj ta historia pewnie znalazłaby się na Pudelku.

Ostatnim związkiem pisarza było małżeństwo z (!) siostrzenicą Marią Babską. Oświadczyła się wujowi już kilkanaście lat wcześniej, jednak Henryk nie był gotowy na związek. Ostatecznie jednak przeżyli wspólnie piękne lata zakończone dopiero śmiercią autora Trylogii.

Sienkiewicz dobrze czuł się w otoczeniu zwierząt, należał do organizacji walczącej o ich prawa. Posiadał jamnika o uroczym imieniu Wykop. Nie przeszkadzało mu to jednak oddawać się polowaniom i z dumą chwalił się swoimi zdobyczami. Ta nieco ambiwalentna postawa wobec zwierząt była zresztą dość powszechna w tamtych czasach.

Bonusowy mem artystyczny

mem artystyczny, czytasz swoje posty sprzed lat

Mam nadzieję, ze spodoba Wam się ten nowy cykl ciekawostek o kulturze wszelakiej. Może jest nieco chaotyczny, ale to w zasadzie pasuje do mojej osobowości, więc jestem z niego zadowolona 😀 . Papa!

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

No Stress