starożytni kosmici a Sumerowie

Starożytni kosmici. Anunnaki i kontakty z Sumerami.

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się jednej z popularnych, spiskowych teorii. Cywilizacja Sumerów została wprawdzie odkryta przez archeologow dopiero w XIX wieku, ale jej pozostałości wywołały niemałe zamieszanie. Czy to możliwe, aby ludność zamieszkująca tereny Mezopotamii miała kontakt z istotami pozaziemskimi? Będę szczera: kiedy słyszałam termin „starożytni kosmici” od razu stawały mi przed oczami memy z wizerunkiem tego gościa:

Starożytni kosmici i naukowiec Giorgio Tsoukalo

Chociaż akurat ten program jest bardzo ciekawy i otwiera pole do rozważań i głębszych dyskusji. Nie nazwałbym też siebie sceptykiem, bo zawsze chętnie sięgam po spekulacje na ten temat, zwłaszcza jeśli istnieje dla nich choćby minimalne, logiczne uzasadnienie.

Tym niemniej, wciąż patrzę na tezę o przybyszach z innych planet z dużym przymrużeniem oka. Przyznaję jednak, że kilka z tych teorii wyjątkowo przypadło mi do gustu. Jeśli nie można nazwać ich przekonującymi, to na pewno są interesujące.

Rozwinięta cywilizacja

Sumerowie czyli lud o nieznanym pochodzeniu, zamieszkiwał tereny dawnej Mezopotamii, a dzisiejszego Iraku. Mógł poszczycić się wyjątkowo bogatą kulturą, w której możemy wyróżnić takie aspekty jak:

 • wynalezienie pisma klinowego,
 • innowacyjne rolnictwo,
 • własny system matematyczny,
 • imponujaca architektura,
 • medycyna,
 • sztuka,
 • kwitnący handel,
 • znajomość astrologii i astronomii.
Sumerowie i ich mapa nieba. Czy pomogli im Starożytni kosmici?
Sumeryjska mapa nieba oraz jej współczesna ilustracja

Nieźle, jak na lud żyjący około 3500 lat p.n.e. Wszystko to pozwala nazywać tereny Sumerów kolebką naszej cywilizacji, a ich kulturę uznać za niezwykle rozwiniętą.

Co ciekawe, na ich dawnych ziemiach odkryto tysiące glinianych tablic z pismem klinowym oraz liczne płaskorzeźby. Oprócz historii i mitologii sumeryjskiej znajdują się na nich także wskazówki, które mogłyby zburzyć całą dotychczasową koncepcję historii świata. Czy to możliwe, aby ich wiedza pochodziła od pozaziemskiej cywiliacji?

Zaawansowana architektura Sumerów.
Architektura Sumerów

Podejrzane podobieństwa

Tak jak większość starożytnych cywilizacji, Sumerowie wytworzyli pewien system wierzeń z panteonem różnych bogów.

Warto wspomnieć, że wiele z tych historii zostało powtórzonych później w innych religiach i tradycjach. W mitologii greckiej podobieństwa znajdziemy choćby w patronacie bogów nad różnymi aspektami życia i w ich bezpośrednich kontaktach z ludźmi.

W tradycji chrześcijańskiej natomiast powtórzona zostaje idea ulepienia człowieka z gliny (prochu ziemi) oraz zesłanie na ludzi wielkiego potopu.

Arka Nowego, Partenon i Biblia.

Nawet historia zabrania zwierząt na arkę była już znana Sumerom. Podobnie jak składanie przez Noego (choć nosił on u nich inne imię) dziękczynnej ofiary za ocalenie życia.

Starożytni kosmici: Anunnaki

W mitologii sumeryjskiej w jednym z zejść na Ziemię brał udział syn najwyższego boga Anu: Enlil. Wraz z bratem- Enki i innymi bóstwami przybyli tutaj, by wprowadzić swoje rządy.

Poprzez analizę m.in. sumeryjskich zapisów na temat tych bóstw powstało słynne określenie starożytni kosmici. Zaczęto bowiem podejrzewać, że opisywani przez Sumerów bogowie byli po prostu przybyszami z innej planety. Ich ekspedycja miała zaś na celu zdobycie potrzebnych na ich obiekcie surowców (przede wszystkim złota).

Określano ich jako świetliste istoty, podobne do człowieka, choć zdecydowanie górujące nad nim wzrostem.

Tajemnicze ciało niebieskie

Jedną ze stworzonych przez Sumerów płaskorzeźb można uznać za wyjątkowo interesującą. W lewym górnym rogu znajduje się układ planetarny, zaskakująco tożsamy z naszym układem słonecznym.

Różnicę stanowi dodatkowa planeta, znajdująca się w dużym oddaleniu od centralnej gwiazdy. W tradycji sumeryjskiej była to Nibiru, zaś w późniejszych rozważaniach nazywana jest czasem Planetą X.

Nibiru, starożytni kosmici i rysunki Sumerów, układ planetarny

Swoją drogą, często kwestionuje się tę teorię. Ciekawe kontrargumenty można znaleźć np. w tym filmie. Autor zauważa, że Sumerowie używali innego symbolu dla przedstawienia Słońca. Rysunek ten nie może zatem przedstawiać układu słonecznego, jak twierdzą zwolennicy tej teorii.

Przyjmijmy jednak na chwilę, że jest inaczej i faktycznie znajduje się tam nieznana nam planeta.

Wg jednej z wersji miała ona krążyć po orbicie w kształcie wydłużonej elipsy. Okres jej obiegu wokół słońca wynosił (wg różnych interpretacji) od kilku do kilkunastu tysięcy lat.

Kiedy w przeszłości znajdowała się już blisko pozostałych planet naszego układu, zamieszkująca ją rozwinięta cywilizacja (Anunnaki) odwiedzała ziemię w celu uzupełnienia swoich zasobów.

Nibiru i jej elipsa na mapie nieba

Ponieważ wydobycie surowców było naprawdę ciężką pracą, przybysze stworzyli istotę, która miała ich w tym zastąpić. Tym niewolniczym bytem stał się człowiek.

Sumerowie wg tej „pseudonaukowej teorii” zostali więc stworzeni na podobieństwo owej cywilizacji, otrzymując od niej udoskonalone DNA oraz cały zasób zdobyczy technologicznych. Człowiek inteligentny byłby więc rezultatem skomplikowanego eksperymentu, a może raczej zaawansowanej inżynierii genetycznej.

Sumeryjskie rysunki. Czy przedstawieni są na nich starożytni kosmici

Po wydobyciu naszych surowców starożytni kosmici wrócili na swoją planetę, aby oddalić się na kolejne tysiące lat.

A co jeśli „starożytni kosmici” powrócą?

Czy przekonuje Was teoria o tajemniczych istotach, odwiedzających naszą Ziemię? A może przypisujemy zbyt duże znaczenie systemowi wierzeń wykreowanu przez dawną cywilizacje?

Zaznaczam, że powyższe rozważania są jedynie wyborem kilku ciekawych elementów z mitologii sumeryjskiej. Zgłębienie i wyczerpanie tego tematu wymagałoby przedstawienia wielu badań i prac naukowych (lub paranaukowych). Starałam się więc jedynie nakreślić tę teorię i przedstawić ją w sposób skrócony i w miarę przystępny.

Wyobraźcie sobie ile czasu musiało zająć rozszyfrowanie pisma klinowego z tysięcy sumeryjskich tablic.

Pismo klinowe

Cóż… co jakiś czas pojawiają się tezy o bliskości planety Nibiru i możliwie katastrofalnych konsekwencjach jej „powrotu”. Wg popularnych spiskowych teorii okres jej obiegu wynosi około 3600 lat. Jej ostatnie zbliżenie do Ziemi nastąpiło kilkaset lat przed naszą erą, a kolejne ma się odbyć około roku 2900.

Gdyby ta koncepcja zawierała ziarno prawdy, to ciekawe jak Anunnaki zareagowaliby na zuchwałość stworzonej przez siebie „niewolniczej rasy”. Może to lepiej, że nikomu z nas nie będzie dane się o tym przekonać.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć bardziej racjonalne posty z zakresu historii 🙂 .

Źródła dzisiejszego wpisu: 1, 2, 3

6 comments

 1. Maria Kasperczak

  Temat bardzo ciekawy, dogłębnie zbadany a jednak nadal stanowi wielką zagadkę. Od czasu do czasu lubię z mężem obejrzeć program w tym temacie

 2. Stanisław 24,02,2021r.

  Cały BOŻY Wszechświat to życie, w których są królestwa i w jednym z królestw Bożych jest nasz układ słoneczny w nim znajduje się nasza matka ziemia na niej żyjemy do czasu. Następnie przenosimy się na wyższy wymiar królestwa lub wracamy z powrotem. W cześniej naszym układzie słonecznym było trzy planety do zamieszkania.Na wskutek wojen jedna z planet została zniszczona.Na wskutek rozerwania straciła swoje pole magnetyczne, część planety uderzyła w planetę Marsa na którym byli żli ludzie i zostali również zniszczeni z powierzchni Marsa na wskutek uderzenia woda została zabrana powierzchni została tylko rysa widoczna z kosmosu.Dlatego mamy tylko jedną planetę Matkę Ziemię musimy szczególnie dbać przeciwstawiać się wojnom wymyślanie różnym uzbrojeniom to teraz następuje PRZECIWSTAWIAJMY ŚIĘ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

No Stress